Gallery spol. s r. o.

 

 

Slovník Metod
Jiří Kolář
(ČJ)

Výkladová publikace k rozlišení a určení autorských metod koláže Jiřího Koláře. Texty doprovázející jednotlivé obrazové ukázky byly však sepsány samotným autorem, takže vznikl jednotný celek obrazu a slova. Historie zrodu knihy, jejíž první české vydání je oproti francouzskému z roku 1991 v Revue K ještě rozšířeno o další příklady výtvarných postupů, zasahuje do 60. let. Původní díla, která podnítila vznik textového doprovodu byla v důsledku Kolářova nuceného odchodu do emigrace nedostupná a tak  nynější výtvarnou část knihy tvoří koláže vytvořené dodatečně právě k popsaným postupům. Slovník se stal několikrát předmětem samostatné výstavy ve světových galeriích.

Průvodní texty k českému vydání napsali Vladimír Karfík a Gilbert Lascaut.

 ISBN: 80-86010-17-1, formát 325 x 235 mm, 248 stran, pevná vazba s přebalem

Doporučená prodejní cena: 1.620,- Kč

cara1.gif (114 bytes)

Umělcovy texty v knize přibližují jeho metody a dovolují porozumět životním postojům, principům poezie i výtvarné tvorby. (…) … knížka patří k nejdůkladněji a nejprecizněji připraveným výtvarným publikacím, které se v posledních letech objevily na pultech našich knihkupectví.

Jiří Machalický / Lidové noviny

 

čteme okouzlující, úsporné příběhy, které mají – jako správné příběhy – svůj začátek mi konec, ale stejně tak se dají nahlížet i coby deníkové zápisy svého druhu nebo vzrušující výpravy za tajemstvím světového moderního umění, jehož spolutvůrcem se Jiří Kolář stal.

Petr Volf / Reflex