Gallery spol. s r. o.

 

 

Praha 1900 - 2000
Sto roků stověžatého města
Jan Kaplan, Václav Ledvinka, Viktor Šlajchrt
(ČJ / AJ / NJ)

Shrnutí posledních sto let v životě hlavního města od doby rakouské monarchie, 1. světové války, zrození samostatné republiky a pouhých dvaceti let její existence, německé okupace, poválečného budování státu, přes časy poúnorové i nového nadechnutí s koncem šedesátých let, invazi „spojeneckých vojsk“, tzv. normalizaci, až po údobí polistopadové. Historické události jsou zpodobeny v množství unikátního obrazového materiálu z archivu anglického dokumentaristy českého původu Jana Kaplana, který už dlouhá léta shromažďuje v celém světě veškerá dostupná pragensia, ať už se jedná o soubory fotografií, historickou literaturu, plakáty, časopisy, ale i obchodní tisky, mapy, kalendáře, pohlednice, reklamní tiskoviny apod.

(Kniha obdržela Cenu Fotografická publikace roku 1999.)

ISBN: 80-86010-20-1, formát 325 x 235 mm, 256 stran, pevná vazba s přebalem

Doporučená prodejní cena: 1.650,- Kč

cara1.gif (114 bytes)

Autorům se podařilo přiblížit dějinné události v kontrastu s všedním životem města. Praha pro ně není jen tragickým místem národních katastrof, její staletý obraz se zde skládá i z mozaiky plné ironie, absurdit a paradoxů. (…) Zajímavým a neotřelým způsobem je zmapován vývoj různých odvětví lidské činnosti od řemesel a obchodu až ke kultuře.

Jana Machalická / Lidové noviny

 

Kdo je milovníkem dobových fotografií, pohlednic, plakátů, dávných kreseb a grafik a takových relikvií, jako jsou třeba staré divadelní programy, známky, filmové plakáty, reklamní poutače nebo vysvědčení a sokolské průkazy našich pra pra, ať neváhá a zalistuje v objemné publikaci Praha 1900 – 2000…

Vladimíra Hoštová / Večerník Praha

 

Bohatě ilustrovaná kniha (...) začíná koňskými povozy na idylicky liduprázdném Karlově mostě a končí skicou, na níž Milan Knížák pestrobarevně „zviditelnil“ žižkovskou televizní věž. Mezi první a poslední stránku se vešel obraz života naší metropole nazíraný úhlem pohledu těch, kteří vybírali z obrovského množství dobových dokumentů a fotografií. Jeden z řady možných obrazů právě uplynulého století.

Naďa Klevisová / Hospodářské noviny